Vai tu proti gravēt? Vai tu esi redzējis neredzamo bibliotēku?

exlibris_05_02_2020 (2)5.februārī pēc stundām 5. c klase devās uz Latvijas Nacionālo bibliotēku, kur tika aizvadīta visa pēcpusdiena. Ko mēs darījām? Apmeklējām izstādi “Neredzamā bibliotēka”. Tā veltīta 14 vēsturiskām kolekcijām, kas veidojušas LNB krājuma pamatu.

“Neredzamā bibliotēka” aicina paviesoties 18.–19. gadsimta sabiedrisko un privāto bibliotēku vēsturisko interjeru rekonstrukcijās, ne vien atklājot šo kolekciju unikalitāti un līkumotos ceļus līdz Nacionālajai bibliotēkai, bet arī vēstot par cilvēkiem, kas tās veidojuši, lietojuši un glabājuši īpaši iekārtotās telpās vai pat ēkās. Tikpat nozīmīga kā atskatīšanās pagātnē izstādē ir pievēršanās mūsdienu cilvēka attiecībām ar bibliotēku un lasīšanu.

Skolēni nebija tikai klausītāji, viņi darbojās praktiski: lasīja, strādāja ar karti, meklēja grāmatu noslēpumus, pētīja gleznas, putnu un dzīvnieku izbāzeņus, dažādus minerālus, pētīja plašu dzimtas koku.

Ne tikai grāmatu noslēpumus izzināja 5. c klases skolēni. Izstādes “Neredzamā bibliotēka” pasākumu programmas ietvaros Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) aicina uz radošajām darbnīcām, kuru mērķis ir pievērst uzmanību atsevišķiem grāmatu dizaina elementiem, piemēram, exlibrim. Kas tas ir? Ekslibris ir miniatūrgrafikas mākslaexlibris_05_02_2020 (5)s darbs, grāmatzīme, kas norāda uz grāmatas īpašnieku.

Mākslas virziens izveidojas Rietumeiropā piecpadsmitā gadsimta beigās, kad grāmata dzīvē kļūst par jaunu sociālās komunikācijas veidu, kas vispirms pieejama pārtikušajai sabiedrības daļai. Grāmatas zīme vienmēr rotāta ar greznu monogrammu-īpašnieka vārdu vai iniciāļiem, papildinot to ar dzimtas ģērbonis. Ekslibris tiek ielīmēts grāmatas pirmā vāka iekšlapā. Un grieķu valodā EX LIBRIS nozīmē – grāmata. Pirmais ekslibris Latvijā izgatavots 1897. gadā, to mākslinieks Rihards Zariņš dāvina savai līgavai – zviedru dziedātājai Evai Sundbladei. Ar laiku exlibri sāka izmantot arī kā veltījumu, attēlojot tajā konkrētā cilvēka rakstura īpašības, aizraušanos, nodarbošanos. Piemēram, dzejniekam tradicionāli attēloja rakstāmspalvu, grāmatas.

exlibris_05_02_2020 (1)Skolēni nodarbībā strādāja praktiski: domāja par to, kā sevi raksturot, veidoja skices, mācījās rakstīt spoguļrakstā, gravēja, strādāja ar krāsu, apguva seno laiku grāmatu iespiešanas tehniku. Katram izdevās skaists exlibris!

5c klases audzinātāja Iveta Dimzule.

Leave a Reply

Your email address will not be published.