Skolas forma? Nē, piederība un atbildība!

Skolas forma? Nē, piederība un atbildība!

20191205_114215Par to, vai nepieciešama skolas forma, sabiedrībā uzskati dalās. Tomēr dažādu pētījumu rezultāti nosauc vairākus pozitīvos ieguvumus par labu skolas formai:

1)formas tērps apliecina piederību konkrētai organizācijai,

2)formas tērpu valkāšana demonstrē, ka visi, kuri mācās šajā skolā, uzskata sevi par piederīgiem skolai, tās vēsturei un tradīcijām.

3)skolas forma palīdz uzlabot sekmes, jo stundu laikā netiek novērsta skolēnu uzmanība, klasē veidojas nopietnāka atmosfēra, kas palīdz koncentrēties mācību darbam. Tas nozīmē, ka netiek provocēta sacensība par modernāko un dārgāko apģērbu.

Vai šo iemeslu dēļ arī mūsu, Rīgas 41. vidusskolā, parādījušies pirmie skolas formas valkātāji, jautāju direktora vietniecei audzināšanas darbā, karjeras konsultantei Alīnai Kirkopai un skolotājam Tomam Reinim.

Alīna Kirkopa pastāstīja: “2018. gada septembrī notika Skolēnu domes sēde. Runājot par skolēniem aktuālām lietām, izskanēja ideja par piederību apliecinošas zīmes vajadzību. Mūsu skolas audzēkņi vēlējās, lai būtu pieejams,piemēram,džemperis ar skolas logo. Pamazām šo domu attīstījām, gan es, gan Toms Reinis atbalstījām skolēnu vēlmi. Veicām aptauju facebook, rezultāti liecināja, ka 80% vecāku atzinīgi vērtē mūsu skolas audzēkņu ideju.

20191205_114332Viskarstākais laiks bija no 2019. gada maija līdz pat augustam, jo apzinājām uzņēmumus, kas darbojas skolas formas ražošanas jomā. Mēs skatījāmies, lai uzņēmuma piedāvājums atbilst mūsu vecāku finansiālajām iespējām, lai nav tradicionālais piedāvājums, bet gan inovatīvs, mūsdienīgs. Kādreiz arī vecāku dome sprieda par skolas formas ieviešanu, jo bija izkristalizējies viedoklis par to, ka skola nav izrādīšanās, bet gan darba vieta.

Pētījumu ceļā atradām Latvijas uzņēmumu “Hebe”. Tā ir augoša ražotne. Cilvēki, kas strādā šajā uzņēmumā, caur savu talantu, caur savu darbu svētī mūsu valsti. Mēs esam piektā skola, kas ar viņiem sadarbojas. Mēs varam palīdzēt savas valsts uzņēmumam augt, attīstīties.”

Toms Reinis stāstījumu papildināja: “Uzņēmumā “Hebe” audumu pasūta ar noteiktu krāsu, faktūru. Mēs esam izvēlējušies pelēku un tumši pelēku krāsu. Tas tamdēļ, lai apģērbs būtu praktisks, vieglāk kopjams. Arī pētījām, kuras krāsas labāk  saskan ar skolas logo. “Hebe” piedāvā T-kreklus, džemperus, kapučjakas, rūtainus kreklus zēniem, kleitas, tunikas meitenēm. Piedāvājums ir tāds, lai skolēni kopā ar vecākiem var izvēlēties varbūt pat tikai vienu elementu no visa lielā klāsta, bet prasmīgi kombinējot, vienmēr varētu parādīt piederību mūsu skolai. Ja tev mugurā apģērbs ar skolas logo, tu nevari uzvesties nepieklājīgi vai aizskaroši, jo tu esi VĒSTNESIS. Tu nodod sabiedrībai vēsti par to, kāda ir mūsu skola, kādi skolēni.

Es domāju, ka ar laiku arī pedagogi iegādāsies apģērbu no “Hebe” piedāvājuma. Varbūt mēs skolā varētu pat vienoties,ka svētkos visi velkam mugurā kaut ko ar skolas logo. Vēlos piebilst, ka mēs arī turpm20191205_115223āk uzklausīsim jauniešu vēlmes, varbūt nākamgad mums būs cimdi, cepures ar skolas logo. Varbūt kāds teiks, ka 27 eiro – tik maksā sākumskolas posma bērnam domāts džemperis – ir dārgi. Bet! Tā nav masu produkcija, tas ir īpaši pasūtīts audums, speciāli šūts apģērbs. Ja ir kāda nedrošība, vecāki ar bērnu var aizbraukt uz veikalu un uzmērīt pasūtīto apģērbu tā tapšanas procesā. Piebildīšu, ka apģērbs ar skolas logo nav obligāts! Vismaz vēl kādu laiku nebūs obligāts, nākotnē varēsim sākt domāt par jaunu kārtību un skolas apģērba valkāšanu noteiktās dienās.”

“Skolas forma patiesībā palīdz vieglāk komunicēt. Mūsu skolas audzēkņi ārpus skolas darbojas daudz un dažādos pulciņos. Varbūt ikdienā nav iespējas visus gandrīz 800 skolas biedrus satikt, iepazīt, bet kādā ārpusskolas nodarbībā tu ieraugi cilvēku ar savas skolas logo, sāc ar viņu runāt, ar laiku jūs kļūstat par labākajiem draugiem. Skolas forma ir ārējā piederības zīme, kas atvieglo komunikāciju. Un mūsu kopējais mērķis ir tieši vienotība, piederība, ne statuss,” atklāj Alīna Kirkopa.

“Man patīk, ka tas, ko uzņēmums “Hebe” piedāvā, ir ārpus standarta. Man patīk, ka mēs šobrīd atbalstām un realizējam skolēnu ideju. Viss notiek, joprojām apģērbu var pasūtīt, var iegūt papildus informāciju, ja nepieciešams. Jā, ne mēs ar Alīnu Kirkopu, ne skola no visa šī procesa negūstam materiālu labumu. Ir tikai morālais gandarījums. Varbūt kādam šķitīs jokaini, bet es gribētu piedzīvot mirkli, kad pēc piecdesmit gadiem no skapja izcelšu džemperi ar Rīgas 41. vidusskolas logo un salīdzināšu ar savu mazbērnu skolas formām. Mēs varēsim salīdzināt, ka pasaule attīstījusies. Tas taču ir interesanti,”sarunas nobeigumā teic Toms Reinis.

Iveta Dimzule, Žurnālistu pulciņa konsultante.

 

20191205_115332

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.