Par skolēnu testēšanu

Par skolēnu testēšanu

4.01. vakarā visi taisa Ag paštestu (vai īpašos gadījumos 05.01. no rīta mājās vai skolā, ievērojot epidemioloģisko drošību):

 • Paštestu veic visi (gan skolēni, gan darbinieki)- vakcinēti, pārslimojuši no 7.nedēļas pēc pārslimošanas sertifikāta izdošanas, nevakcinēti un nepārslimojuši
 • Līdz 18:00 paziņo skolotājam par testa veikšanu, atsūtot bildi, uz kuras redzams testa veikšanas datums un rezultāts.
 • Ja ir pozitīvs rezultāts, jāizolējas un steidzami jāveic apstiprinošais RNS tests, obligāti jāpaziņo klases audzinātājai.

06.01. laboratorijas (kociņu) testus neveic

Pedagogi, darbinieki un skolēni atgriežas izglītības iestādē tikai tad, ja testa rezultāts ir negatīvs

 • Janvārī nevakcinētiem un nepārslimojušiem skolēniem tiek saglabāts kociņu (RNS) tests ar apvienoto paraugu
 • Pamata un vidējās izglītības pakāpē izglītojamie un darbinieki veic 2 antigēna paštestus nedēļā (arī vakcinētie un pārslimojušie no 7.nedēļas pēc pārslimošanas sertifikāta izdošanas).
 • Testēšanu veic 01. vakarā mājās un tad 3 nedēļas pēc tālāk norādītā grafika (P – paštests, veic mājās K – laboratorijas apvienotais paraugs jeb “kociņš” izglītojamajiem, ko veic skolā):
 • Svētdiena – P (visi izglītojamie un darbinieki)
 • Otrdiena – P (nevakcinētie/ nepārslimojušie)
 • Trešdiena – P (iestādes darbinieki)
 • Ceturtdiena
  • K (nevakcinētie, nepārslimojušie)
  • P (vakcinēti, pārslimojušie)

Ja skolēns, līdz 18.00 nav devis par ziņu, ka tests ir veikts, tad, vienojaties ar klases audzinātāju par citu laiku, jo mācību procesā varēs piedalīties skolēni, ar negatīvu testu. Testi ir ierobežotā daudzumā, tāpēc iespēju robežās centieties testu veikt mājās,  ja skolēns kaut kādu iemeslu dēļ nebūs veicis testu, tad to varēs veikt pie medmāsas.

Pārslimojušie 6 nedēļas pēc pozitīvā PĶR testa neveic nekādu testēšanu. Pēc tam, līdz 180 dienām pēc pozitīvā PĶR testa, testēšanas algoritmā skaitās kā vakcinētie)

 • Vakcinētiem nodarbinātajiem un izglītojamajiem – kontaktpersonu karantīnas vietā ikdienas paštesti 7 dienu garumā.
 • Obligāti jāveic tests, ja personai parādās slimības simptomi. Izglītības procesā var piedalīties tikai, ja tests ir bijis negatīvs.
 • Ieteikums no epidemiologiem: ja ģimenē/vienā mājsaimniecībā/ kāds ir Covid pozitīvs, tad arī vakcinētiem skolēniem, skolas darbiniekiem  ir  jāievēro mājas karantīna.
 • Ja skolēns (kuram nav sertifikāta) kavē skolu un ir izlaidis “pūļa” testu, tad tests jāveic laboratorijā, ja skolēns kavē skolu ilgāk kā 3 dienas, nepieciešama ārsta zīme un negatīvs Covid-19 tests

Ņemot vērā mainīgo epidemioloģisko situāciju viss šis var ātri vien mainīties, par visu noteikti jūs informēsim. Lūdzam palikt mājās un novērot savu veselību, ja bērnam ir slikta pašsajūta vai kādi saaukstēšanās simptomi.

 

Mācību gads tuvojas savam pirmajam brīvlaikam. Diemžēl epidemioloģiskā situācija strauji pasliktinās. IZM un ministre dara visu, lai skolas netiktu slēgtas kā tas notika iepriekšējā gadā. Bet tas būs atkarīgs no Valdības lēmumiem.

Testēšana

No 11.10. kontaktpersonas jau 7. karantīnas dienā varēs veikt testu laboratorijā bez ģimenes ārsta norīkojuma. Negatīva testa gadījumā varēs atgriezties klātienes mācībās. Ģimenes ārsta zīme vairs nebūs nepieciešama.Pakalpojumu sniedzēji, kuri vēl nav vakcinējušies, pārejas periodā no 11.10.  līdz 15.10. arī varēs veikt valsts apmaksātus testus, ja būs uzsākuši vakcinācijas procesu.

Par “kociņu” testēšans metodi

Izglītības un zinātnes ministrijā no laboratorijām ir saņemta informācija par izglītības iestādēm, kurās izglītojamie atsakās no testu nodošanas apvienotās metodes –  nolaužams uztriepes kociņš.

Pamatojot ar to, ka bērnam no kociņiem sāpot vēders, esot nelaba dūša vai viņi vienkārši nepiekrīt kociņiem un vēlas testēt siekalas (daļa ģimeņu lēmumu pieņēmuši pseidozinātnisku iemeslu dēļ, daļa – izpētījuši, ka ar siekalām var tik pie individuāla rezultāta uzreiz).

Ievērojot iepriekšminēto un atbilstoši Veselības ministrijas, Veselības inspekcijas un laboratoriju, sniegtajai informācijai vēršam uzmanību, ka:

 • Skolas nevarēs izvēlēties, kuru testu nodot – skolā bērni nodod apvienotos paraugus ar kociņiem, skolas personāls siekalu paraugus.
 • Uztriepes kociņš nav īpaši apstrādāts Covid-19 testa veikšanai, tas nesatur smaržvielas, garšvielas utt.
 • Iespējams, daļa vecāku ir sajaukuši nazofaringeālo iztriepi ar kociņiem.
 • E.Gulbja laboratorijas tīmekļa vietnē pieejama informācija par testēšanas procesu: https://www.egl.lv/izglitibas-iestadem
 • BIOR  laboratorijas tīmekļa vietnē pieejama informācija par testēšanas procesu:  https://www.youtube.com/watch?v=L4fJqLcVmgY

Papildus fakti par testēšanu ar “kociņu” metodi –https://rebaltica.lv/2021/08/covid-19-testa-kocini-nav-piesucinati-ar-etilena-oksidu/

“Pūļa” testa rezultātu skaidrojums

Ja skolēna vecāks saņem testēšanas pārskatu ar ierakstu:

imag_f3feee46-3969-4022-aeef-bff401ef8694

Tests ir veikts klasē ar  “pūļa” testa košļājamo kociņu metodi. Jāpievērš uzmanība ka testēšanā izmanto materiālu “Apvienotais paraugs”, kas iegūts ar visu vienas klases skolēnu paraugu pūlēšanu (apvienošanu). Pozitīvs rezultāts nozīmē, ka klasē ir Covid 19 pozitīvais skolēns vai skolēni. Katram klases skolēnam noteikta karantīna un jādodas veikt individuālo testu vienā no paraugu nodošanas punktiem kā kontaktpersonai, iepriekš pierakstoties 8313 vai 8303. Tikai pēc individuālā testa rezultāta saņemšanas skolēns noskaidro, vai viņam ir Covid-19 pozitīvs vai negatīvs rezultāts.

Ja skolēna vecāks saņem testēšanas pārskatu ar ierakstu:

imag_56a60244-a2cb-4777-8791-9c725f4c295d

Tests ir veikts klasē ar  “pūļa” testa košļājamo kociņu metodi. Jāpievērš uzmanība ka testēšanā izmanto materiālu  “Apvienotais paraugs”, kas iegūts ar visu vienas klases skolēnu paraugu pūlēšanu (apvienošanu) . Negatīvs nozīmē, ka klasē nav neviena pozitīva gadījuma. Visi klasē testējamie ir saņēmuši negatīvus rezultātus un var turpināt mācības klātienē skolā un interešu izglītības iestādēs. Šis rezultāts der visām interešu izglītības iestādēm.

Individuālā testa rezultāta skaidrojums

Ja testējamais saņem testēšanas pārskatu ar ierakstu:

imag_8642a429-43cb-4d5b-b9c9-db006303fa3b

Tika veiks individuālais siekalu tests. Pozitīvs nozīmē, ka testējamais saņēmis pozitīvu COVID 19 testa rezultātu. Jārīkojas attiecīgi Slimību un profilakses centra norādījumiem

https://www.spkc.gov.lv/lv/covid-19-pacientiem

Ja testējamais saņem testēšanas pārskatu ar ierakstu:

imag_b38818e7-0363-4aa5-bbc7-29fe74d04785

Tika veiks individuālais siekalu tests. Negatīvs nozīmē, ka testējamais saņēmis negatīvu COVID 19 testa rezultātu. Tas ir derīgs visām izglītības iestādēm.

Leave a Reply

Your email address will not be published.