Iespēja darīt valstiski svarīgu darbu – žurnālistikas pulciņš viesos pie Valsts prezidenta Egila Levita.

Iespēja darīt valstiski svarīgu darbu – žurnālistikas pulciņš viesos pie Valsts prezidenta Egila Levita.

IMG_20191129_152447Valsts prezidents Egils Levits rudens sākumā izsludināja solidaritātes sarunu ciklu, veltītu solidaritātes veicināšanai Latvijā, ko E. Levits izvirzījis par vienu no savas prezidentūras prioritātēm. Solidaritātes sarunu cikls ietvers dažādus solidaritātes aspektus: sociālās nevienlīdzības mazināšanu, solidaritāti ar dabu, paaudžu solidaritāti un iekļaujošu sabiedrību.

Uz pirmo šī cikla ideju domnīcu pieteicāmies arī mēs, Rīgas 41. vidusskolas žurnālistu pulciņa dalībnieki un atbalstītāji, bijām patīkami pārsteigti, kad saņēmām uzaicinājumu pievienoties darba grupām 29. novembrī plkst. 11.00–16.00 Rīgas pilī Diskusija bija veltīta tematam “Latviešu nācija un saliedēta Latvijas valsts”. Domnīcas mērķis  – apkopot idejas un radīt jaunus ierosinājumus, kā Latvijas tauta var kļūt saliedētāka un kā iedzīvotāji kopīgiem spēkiem Latviju var veidot par stipru un modernu Eiropas valsti. Domnīcā piedalījās ap 60 dažādu paaudžu sabiedrības pārstāvju – žurnālisti, pedagogi, mūziķi, karavīri, mediķi, skolēni un studenti, valsts un pašvaldību iestāžu darbinieki, biedrību pārstāvji un citi sabiedriski aktīvi iedzīvotāji.

IMG_20191129_133013Kopumā šoreiz darbojās 6 grupas, dalībnieki spontāni bija izvēlējušies dažādus tematus: par vēsturisko atmiņu – tā mūs sadala pretējo viedokļu grupās, par latviešu valodu kā Latvijas pamatu, par vēsturi – kā to pasniegt mūsdienu jauniešiem saistošā veidā, par izglītību, par iedzīvotāju zemo aktivitāti vēlēšanās. Mūsu darba grupu vadīja prezidenta kancelas darbiniece Justīne Deičmane, skolēni iesākumā jutās ļoti satraukti, bet pamazām sarunas iesila un diskusija izvērtās gana spraiga, jo tika analizēti jēdzieni “piederība”, “solidaritāte”, “demokrātija”. Jaunieši atzina, ka par šīm tēmām ikdienā nemaz neaizdomājas un nerunā, tās ir it kā pašas par sevi saprotamas. Diskusijas gaitā skolēni nonāca pie secinājuma, ka tomēr katram ikdienā šīs mums ierastās vērtības jāstiprina ar savu attieksmi, rīcību. Sarunu laikā vairākkārt izskanēja vārdi: atbalsts, drošība, attīstība. Mūsu darba grupas viedokli prezentēja 9.a klases skolniece Laura Subotjalo un 8. a klases skolnieks Elvijs Ļevčūns. Jauniešu uzstāšanos klātesošie novērtēja ļoti pozitīvi, Elvijs arī veiksmīgi tika galā ar samērā provokatīvu jautājumu par obligātā militārā dienesta ieviešanu valstī. Pozitīvus vārdus jauniešiem veltīja arī valsts prezidents Egils Levits.

IMG_20191129_151352Valsts prezidents pasākuma izskaņā dalījās, kādas idejas darbam guvis. Kā pirmo un svarīgāko E. Levits nosauca – “Sarunas pie kamīna”. Prezidents atzīst, ka neizsakāmi svarīgi ir runāt un sarunāties dažādos līmeņos: ģimenē, pagastā, novadā. Svarīgi zināt un ņemt vērā katra Latvijas cilvēka viedokli, tāpēc nākamgad uz Rīgas pili tiks aicināti gan pilsētu, gan lauku iedzīvotāji, katram būs iespēja darīt zināmas valsts pirmajai personai aktuālās problēmas, kopā meklēt risinājumu ceļus.

Ko no šī pasākuma ieguva skolēni? Mēs pilnveidojām prasmi strādāt komandā, prasmi ieklausīties otrā, mācījāmies saprast otra cilvēka izteikto domu, mācījāmies pārfrāzēt jautājumus, gatavot prezentāciju un tās konspektu.  Skolēnus kafijas pauzēs uzrunāja sabiedrībā zināmi cilvēki, studentu korporāciju pārstāvji – daudzus interesēja jaunās paaudzes viedoklis par dažādiem jautājumiem.  Valsts prezidents Egils Levits veltīja laiku sarunai ar mūsu grupas jauniešiem, labprāt sniedza autogrāfus un ierakstīja sirsnīgus novēlējumus skolēnu blociņos. Rihards Paulis Avotiņš(8.c klase) atzina: “Es sapratu! Mēs kopā darījām valstiski svarīgu darbu!” Savukārt Dāvis Dambītis( 8. a klase) skolas biedriem pateica patiesi dziļus vārdus: “Ja jau mēs spējām labi strādāt pie valsts prezidenta, tad  mēs visu varam!”

Solidaritātes sarunu cikls tiks turpināts arī 2020. gadā.

Žurnālistu pulciņa vadītājas Iveta Dimzule, Anda Daine.

IMG_20191129_142112 IMG_20191129_155041 IMG_20191129_155131

Leave a Reply

Your email address will not be published.