Dziedāsim? Dziedāsim?! Dziedāsim!!!

Dziedāsim? Dziedāsim?! Dziedāsim!!!

Laimes brīžos sakām – mana sirds un dvēsele dzied… Kādu labumu sev un organismam varam dot ar mūziku un izdziedāšanos? Vienalga – vai dziedot korī vai vienatnē rīta dušā. Pētījumos pierādīts – jo precīzāk cilvēks pazīst mūziku, ko dzird un dzied, jo vairāk ir mācījies to analizēt un arī izpratis, jo vairāk zina par tās kultūrvēsturisko izcelsmi, jo spēcīgākas aktivitātes norit smadzenēs klausīšanās laikā. Visi cilvēki, neatkarīgi no dotībām un talantiem, ļoti līdzīgi uztver skaņdarba vēsti, sajūt emocionālos impulsus, proti, izjūt konkrētu pārdzīvojumu. Tas nozīmē – jo vairāk mūziku dzirdam un arī paši dziedam, jo krāsaināka un bagātāka ir pasaule ap mums, jo vairāk tā mūs uzrunā un pilnveido.

Ja sākam uzskaitīt visu labo, ko mums dod dziedāšana, saraksts ir ļoti iespaidīgs:

dziedāšana veicina elpošanas apjoma pieaugumu,

smadzeņu darbības kāpinājumu,

kopējā psihiski fiziskā stāvokļa uzlabošanos.

Kāds amerikāņu pētījums liecina, ka operdziedātājiem ir lielāks plaušu tilpums nekā atbilstošā vecuma pieaugušajiem un arī efektīvāka sirdsdarbība, kas nodrošina dziedošo mākslinieku būtiski garāku mūža ilgums. Dziedāšana kolektīvā ir svarīga arī kopābūšanas dēļ – tie ir cilvēki, kuri atrodas mūsu personiskās saskarsmes lokā. Jo kontaktā ar draugiem un kolēģiem apzināmies sevi, jūtamies piederīgi radošam kolektīvam, ar ko varam lepoties. Tajā katra cilvēka individualitāte summējas ar blakus esošajiem, kuri domā tāpat, elpo tāpat, kuri jūt tāpat, dziedot kopā.

Rīgas 41. vidusskolā jau vairākus gadus darbojas skolotāju, vecāku, absolventu koris. To vada Mārtiņš Kalējs(diriģents), koncertmeistars ir mūsu skolas absolvents Rūdis Cebulis. Mēģinājumi notiek otrdienu vakaros. Ko par dziedāšanu teic kora dalībnieki?

Samanta atzina: “Nāku dziedāt, jo, manuprāt, man tas padodas, es ļoti vēlētos piedalīties Dziesmu svētkos(nekad neesmu piedalījusies!).”

Zane: saka: “Dziedāšana ir laimes eliksīrs dvēselei, kopā būšana palīdz uz brīdi aizmirst ikdienas rūpes.” Viņai pilnībā piekrīt kora vienīgais tenors Māris. Mīļie vecāki, varbūt ir vēl kāds drosmīgs tenors, bass? Kora mērķis – pēc diviem gadiem piedalīties Dziesmu svētkos. Akūti vajadzīgi stipri vīri! Arī altos trūkst dziedātāju. Palīgā!

Savukārt Madara teic: “Dziedu, jo man to patīk darīt, tā ir mana meditācija, mans miers. Dziedāt korī – uzticēšanās, harmonija, atbalsts.”

Vineta: “Man tas ir kopā sanākšanas prieks. Varu domas novērst uz ko patīkamu un sirdij tuvu! Tas vairo dzīves spēku.”

Andas vārdos skan kora dziedāšanas būtība: “Dziedot cenšos izpaust sevi  vislabākajā veidā, sajust piederību kādai lielākai vienībai – skolai, savai pilsētai un tautai. Vislabāk to visu var izdzīvot dziesmu svētkos.”

Visi kora dalībnieki un tā vadība teic: “Saņemies! Uzdrošinies! Atļaujies atnākt un dziedāt!”

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.